2009-2016 Alumni

Ten Chimneys Foundation is proud to have these amazing mentor actors as Lunt-Fontanne Fellowship Alumni.

  • David Alan Anderson, Indiana Repertory Theatre (Indianapolis, IN), 2013 Class
  • Mark Anders, Arizona Theatre Company (Tucson, AZ), 2016 Class
  • René Augesen, American Conservatory Theater (San Francisco, CA), 2011 Class
  • Larry Bates, South Coast Repertory (Costa Mesa, CA), 2015 Class
  • Andrew Benator, Alliance Theatre (Atlanta, GA), 2016 Class
  • Stephen Berenson, Trinity Repertory Company (Providence, RI), 2010 Class
  • Christopher Bloch, Signature Theatre (Arlighton, VA), 2012 Class
  • Michael Booth, Guthrie Theater (Minneapolis, MN), 2014 Class
  • Suzanne Bouchard, Seattle Repertory Theatre (Seattle, WA), 2009 Class
  • David Breitbarth, Asolo Repertory Theatre (Sarasota, FL), 2013 Class
  • Robert Breuler, Steppenwolf Theatre Company (Chicago, IL), 2014 Class
  • Julie Briskman, Intiman Theatre (Seattle, WA), 2014 Class
  • E. Faye Butler, Arena Stage & Goodman Theatre (Washington, DC & Chicago, IL), 2012 Class
  • James Carpenter, California Shakespeare Theater (San Francisco, CA), 2010 Class
  • Kandis Chappell, The Old Globe (San Diego, CA), 2013 Class
  • Celeste Ciulla, The Old Globe (San Diego, CA), 2010 Class
  • James Craven, Penumbra Theatre Company (Saint Paul, MN), 2011 Class
  • Bob Davis, Guthrie Theater (Minneapolis, MN), 2010 Class
  • Angel Desai, The Old Globe (San Diego, CA), 2014 Class
  • Colman Domingo, TheatreWorks (Palo Alto, CA), 2012 Class
  • Dan Donohue, Oregon Shakespeare Festival (Ashland, OR), 2009 Class
  • Nike Doukas, South Coast Repertory (Costa Mesa, CA), 2011 Class
  • George Dvorsky, Paper Mill Playhouse (Millburn, NJ), 2013 Class
  • Lee Ernst, Milwaukee Repertory Theater (Milwaukee, WI), 2009 Class
  • Chamblee Ferguson, Dallas Theater Center (Dallas, TX), 2011 Class
  • Mary Beth Fisher, Goodman Theatre (Chicago, IL), 2009 Class
  • Rick Foucheux, Woolly Mammoth Theatre Company (Washington, DC), 2011 Class
  • Nick Gabriel, American Conservatory Theater (San Francisco, CA), 2012 Class
  • Jon Gentry, Arizona Theatre Company (Phoenix & Tucson, AZ), 2009 Class
  • Edward Gero, Goodman Theatre (Chicago, IL), 2015 Class
  • Allen Gilmore, Yale Repertory Theatre (New Haven, CT), 2015 Class
  • Robin Goodrin Nordli, Oregon Shakespeare Festival (Ashland, OR), 2013 Class
  • Laura Gordon, Milwaukee Repertory Theater (Milwaukee, WI), 2010 Class
  • Donald Griffin, Alliance Theatre (Atlanta, GA), 2009 Class
  • Francis Guinan, Steppenwolf Theatre Company (Chicago, IL), 2009 Class
  • Mark Harelik, South Coast Repertory (Costa Mesa, CA), 2011 Class
  • Dale Hodges, Cincinnati Playhouse in the Park (Cincinnati, OH), 2014 Class
  • Angela Iannone, Milwaukee Repertory Theater (Milwaukee, WI), 2014 Class
  • Naomi Jacobson, Arena Stage (Washington, DC), 2009 Class
  • Felicity Jones, Yale Repertory Theatre (New Haven, CT), 2014 Class
  • Phyllis Kay, Trinity Repertory Company (Providence, RI), 2015 Class
  • Gretchen Krich, Seattle Repertory Theatre (Seattle, WA), 2015 Class
  • Sharon Lawrence, The Pasadena Playhouse (Pasadena, CA), 2013 Class
  • Elizabeth Ledo, Chicago Shakespeare Theater (Chicago, IL), 2016 Class
  • Blake Lindsley, The Pasadena Playhouse (Pasadena, CA), 2014 Class
  • Sarah Litzsinger, Milwaukee Repertory Theater (Milwaukee, WI) 2012 Class
  • Andrew Long, Shakespeare Theatre Company (Washington, DC), 2010 Class
  • Constance Macy, Indiana Repertory Theatre (Indianapolis, IN), 2014 Class
  • Mary Martello, Arden Theatre Company (Philadelphia, PA), 2011 Class
  • Kathleen McCall, Denver Center Theatre Company (Denver, CO), 2013 Class
  • Forrest McClendon, Walnut Street Theatre (Philadelphia, PA), 2014 Class
  • Timothy McCuen Piggee, Arizona Theatre Company (Tucson, AZ) 2015 Class
  • Liz Mikel, Dallas Theater Center (Dallas, TX), 2015 Class
  • Susan Moniz, Chicago Shakespeare Theater (Chicago, IL), 2012 Class
  • Martin Moran, La Jolla Playhouse (La Jolla, CA), 2012 Class
  • Dee Nelson, Huntington Theatre Company (Boston, MA), 2013 Class
  • Mark Nelson, Cleveland Play House (Cleveland, OH), 2013 Class
  • Sally Nystuen Vahle, Dallas Theater Center (Dallas, TX), 2011 Class
  • Brad Oscar, Arena Stage (Washington, DC), 2012 Class
  • Andrew Philpot, PCPA Theaterfest (Santa Maria, CA), 2013 Class
  • Pete Pryor, The Wilma Theater (Philadelphia, PA), 2010 Class
  • Hollis Resnik, Goodman Theatre (Chicago, IL), 2012 Class
  • Vilma Silva, Oregon Shakespeare Festival (Ashland, OR), 2011 Class
  • Nathaniel Stampley, Milwaukee Repertory Theater (Milwaukee, WI), 2015 Class
  • Kim Staunton, Denver Center Theatre Company (Denver, CO), 2009 Class
  • Bobbie Steinbach, Huntington Theatre Company (Boston, MA), 2016 Class
  • David St. Louis, Center Theatre Group (Los Angeles, CA), 2012 Class
  • Ed Swidey, The Wilma Theater (Philadelphia, PA), 2015 Class
  • Sylvia M'Lafi Thompson, The Old Globe (San Diego, CA), 2016 Class
  • Holly Twyford, Arena Stage (Washington, DC), 2015 Class
  • Alan Wilder, Steppenwolf Theatre Company (Chicago, IL), 2011 Class
  • Jacqueline Williams, Goodman Theatre (Chicago, IL), 2010 Class
  • Jack Willis, American Conservatory Theater (San Francisco, CA), 2009 Class
  • Larry Yando, Chicago Shakespeare Theater (Chicago, IL), 2010 Class

What is Ten Chimneys?

Ten Chimneys, the estate lovingly created by theatre legends Alfred Lunt and Lynn Fontanne, is open to the public as a world-class house museum with a progressive mission to serve the arts.

Read more about us
Contact Ring/Post/Visit

Reservations: 262-968-4110
General: 262-968-4161

PO Box 225, Genesee Depot 53127
S43 W31575 Depot Road
Genesee Depot, WI 53127

Get Directions